Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Opstina Stara Pazova, u njoj, oko nje... » Kroz istoriju

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Vojka
 Post Poslato: 21 Apr 2006 16:44 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2006 16:43
Ako imate neke zanimljive stvari o istoriji Vojke, razni èlanci, slike, istorijske èinjenice koje želite da podelite sa ostatkom sveta ili smatrate da bi bilo prigodno spomenuti ih na sajtu možete ih smesti ovde.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 23 Apr 2006 23:42 
Novi Kolač
Novi Kolač

Pridružio se: 18 Apr 2006 19:37
ja sam iz Vojke ali nemam pojima nista. :( Znam da je dobila ime po nekoj prelepoj devojci koja se zvala Vojka pa su koje kakve vojskovodje, tj. uticajni likovi dolazili zbog nje i tu se naselili. Sa druge strane ima neka prica kako je ona bila slepa pa se umila na svetoj vodici (to je onaj "ukleti" spomenik izmedju pazove i vojke) i tako dalje. pitacu nekog matorca.

Inace, spremam neki sajt, sajt mesne zajednice Vojka pa cemo se spojiti sa ovim forumom. Otom potom.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 23 Apr 2006 23:43 
Novi Kolač
Novi Kolač

I da, u Vojki nema gde da se izlazi :)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 27 Apr 2006 13:37 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Apr 2006 12:24
Steta sto ne znas da taj "ukleti" spomenik ima svoju slavnu istoriju?!!
1915. srpska vojska je presla Savu i oslobadjala Srem! Kada su neprijateljske vojske ojacale posebno ulaskom Bugarske u rat, tj. napadom na Srbiju s ledja vojska se iz Srema povlacila da bi se spremila za odbranu Beograda. Naravno brojne austro-ugarske trupe su ih gonile u povlacenju.
Kod tog spomenika je jedan srpski mitraljez drzao ceo dan odstupnicu svom puku i na tom mestu je stradao taj heroj muchenik!!
Puk je stigao u BG i moguce da je to bas bio isti onaj puk Majora Gavrilovica najslavniji puk junaka koji su jurisali do kraja u odbrani prestonice svoje male Kraljevine.
Stoga je taj mali spomenik i vodica zbilja sveto mesto kako pravoslavnim Vojcanima tako i drugima koji se dive hrabrosti, cojstvu i junastvu kraljevske srpske vojske koja je tih godina izvojevala slobodu svim juznim Slovenima i doprinela pobedi saveznika. Tih godina je prvi put ispred Bele kuce u Washingtonu istaknuta i zastava neke druge zemlje, bio je to barjak Kraljevine Srbije! :-)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 27 Apr 2006 13:47 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Apr 2006 02:22
svaka cast na onformacijama!
gde ih iskopa?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 27 Apr 2006 22:03 
Novi Kolač
Novi Kolač

djole je napisao:
Steta sto ne znas da taj "ukleti" spomenik ima svoju slavnu istoriju?!!
1915. srpska vojska je presla Savu i oslobadjala Srem! Kada su neprijateljske vojske ojacale posebno ulaskom Bugarske u rat, tj. napadom na Srbiju s ledja vojska se iz Srema povlacila da bi se spremila za odbranu Beograda. Naravno brojne austro-ugarske trupe su ih gonile u povlacenju.
Kod tog spomenika je jedan srpski mitraljez drzao ceo dan odstupnicu svom puku i na tom mestu je stradao taj heroj muchenik!!
Puk je stigao u BG i moguce da je to bas bio isti onaj puk Majora Gavrilovica najslavniji puk junaka koji su jurisali do kraja u odbrani prestonice svoje male Kraljevine.
Stoga je taj mali spomenik i vodica zbilja sveto mesto kako pravoslavnim Vojcanima tako i drugima koji se dive hrabrosti, cojstvu i junastvu kraljevske srpske vojske koja je tih godina izvojevala slobodu svim juznim Slovenima i doprinela pobedi saveznika. Tih godina je prvi put ispred Bele kuce u Washingtonu istaknuta i zastava neke druge zemlje, bio je to barjak Kraljevine Srbije! :-)

Veci si Vojchan od vojchana :).

Pravo da ti kazem ja pojima za to nisam imao. Thanx

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 27 Apr 2006 22:05 
Novi Kolač
Novi Kolač

e da. a uklek je iz razloga sto se cesto tacno pored njega desavaju saobracajke itd, pa je ispala ta babska prica kako je to ukleto. Najvise se pazovcani loze na tu pricu, vojcani ne bas koliko je meni poznato. Ja sam recimo tu pricu prvi put cuo od jednog lika koji je inace iz SP-a.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 03 Maj 2006 12:04 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Apr 2006 12:24
Ma ukleti su svi putevi u Srbiji :(
ima toliko rupa i svega i svacega
vozila starija, o traktorima i prikolicama itd da i ne pricamo
... zato ima soabracajki :(

a pricu o spomeniku sam cuo od dede, koji je opet to slusao kao klinac od svog dede i oca....

Ma ima jos dosta zanimljivih prica kako o Vojki tako o svim ovim nasim mestima, evo cuo sam da je knjiga o golubinackim zanimljivostima i zivotu napisana :thumbup:

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 07 Maj 2006 12:39 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006 17:24
Djole, svaka èast na informacijama... stvarno extra prièa...

Dajte ljudi, ako neko zna još ovakvih zanimacija nek postuje. Baš bih voleo da èujem ovakve prièe, pogotovo vezane za SP.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 11 Avg 2006 17:24 
Novi Kolač
Novi Kolač

Pridružio se: 11 Avg 2006 14:53
kako nema gde da se izlazi pa ima kod MALAJCA hihihihi gde nam Zvezdica Danica peva

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 29 Jan 2007 20:02 
Počasni član Foruma
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006 13:12
Evo malo i Vojke u crno-beloj tehnici....30.godina pre...

Slika

Slika

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 27 Feb 2010 18:54 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008 15:46
www.vojackazvona.rs/ Jako zanimljiv sajt posveæen vojackoj crkvi. Ima dosta istorijskih zanimljivosti vezanih za samu Vojku i crkvu u njoj. Takoðe, tu je i impresivna zbirka starih fotografija. Preporuèujem.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Sep 2010 08:41 
Novi Kolač
Novi Kolač

Pridružio se: 05 Sep 2010 08:32
Cao ljudi, ja sam juce inace prvi put bio u Vojki. I moram da priznam da sam se odusevio mrnocom mesta. Inace ja sam iz Beograda, gde su guzve svakodnevne. I moram da ispoljim zelju ako ima neka devojka iz Vojke od 22g-27g koja zeljna upoznavanje. Da mi se obrati na meil: katasi_kumite@yahoo.com ili na fejsbook provil karateklubmalisampioni inace ja imam 27g

POZDRAV :bye: :bye: :bye:

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Index boarda » Opstina Stara Pazova, u njoj, oko nje... » Kroz istoriju