Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Ostale teme » Kulinarstvo & Pica

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Zdrava ishrana
 Post Poslato: 22 Sep 2007 13:59 
Iskusni Forumdžija!
Iskusni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jun 2007 19:00
SISTEMI ZDRAVE ISHRANE

Ishrana po krvnim grupama

Na veèito pitanje ima li hrana univerzalni karakter ili je namirnica koja je za jednog èoveka hrana za - drugog (gotovo) otrov, dr. Peter D'Adamo odgovara: Kaži mi svoju krvnu grupu i ja æu ti reæi da li se hraniš ili truješ.

On je, naime, nastavio pionirski rad svoga oca na izuèavanju važnosti krvne grupe sa stanovišta biohemije èitavog organizma i svoju teoriju o pravilnoj ishrani postavio na nauènu osnovu jasno je definišuæi biohemijskim specifiènostima svake osobe, genetskim èiniocima i èiniocima okoline.
Krvna grupa je kljuè za otvaranje mnogih, prikrivenih, isceliteljskih snaga organizma, objašnjava dr D' Adamo u svom bestseleru "Eat Right for Your Type" (knjiga je kod nas prevedena kao: "Krvne grupe i ishrana"). On podseæa na èinjenicu da je krvna grupa jedna od nekoliko medicinski priznatih razlièitosti, ali da ona u isto vreme govori i o evoluciji ljudskog roda.

Najstarija krvna grupa, po ovoj teoriji, jeste 0, koja se pojavljuje sa prvim èovekom i usponom ljudskog roda na vrh prehrambenog lanca. Sa promenom naèina života, od lovca-sakupljaèa do ustaljenijeg agrarnog naèina života, izmeðu 25.000 i 15.000 godina pre nove ere, dolazi do pojave krvne grupe A, dok krvna grupa B nastaje izmeðu 10.000 i 3.500 godina pre nove ere, mešanjem i seljenjem rasa iz afrièke prapostojbine u Evropu, Aziju i Severnu i Južnu Ameriku. Grupa AB nalazi se kod oko pet posto ukupnog stanovništva na Zemlji i najmlaða je krvna grupa. Nema nikakvih dokaza da je postojala do pre 10 vekova, kada se pojavljuje nakon modernog mešanja razlièitih krvnih grupa.
Poštujuæi ove razlièitosti, od nastanka krvnih grupa pa do njihovih hemijskih karakteristika, dr D'Adamo prema tipu krvne grupe razlikuje jako dobru, neutralnu i hranu koju treba izbjegavati. Kao dokaz delotvornosti nudi dve stvari: prva je da visokoproteinske dijete, koje su trenutno veoma popularne, uspevaju samo kod ljudi krvnih grupa 0 ili B, dok se pokazuju kao potpuno nedelotvorne kod krvne grupe A. Drugi dokaz su njegovi pacijenti, koji, pridržavajuæi se ovog naèina ishrane, težinu poèinju gubiti veæ posle 14 dana.

D'Adamo ukazuje na podatak da svaka živa forma, od prostih virusa do samih ljudi, poseduje jedinstvene antigene koji su specifièni za svaki organizam. Veoma moæni antigni u ljudskom organizmu su oni koji odreðuje krvnu grupu. Oni su toliko osetljivi da, kada dobro funkcionišu, predstavljaju najbolji bezbedonosni deo imunog sistema. Svaka krvna grupa poseduje razlièite antigene sa posebnom hemijskom strukturom. I samo ime krvne grupe je nastalo po antigenu grupe koji se nalazi na crvenim krvnim zrnicma.

Dakle, srž teorije o krvnim grupama èini otkriæe da se antigeni krvnih grupa - razlièito ponašaju u biohemijskim reakcijama sa odreðenim namirnicama (to jest nekim njihovim sastojcima).

Koje su karakteristike pojedinih krvnih grupa i koje im namirnice kao i životni stil najviše odgovara? Pogledajmo skraæeni pregled:
Krvna grupa "O"

Karakteristike: lovac, mesojed, jak, samouveren, tip voðe

Jake strane: jak probavni sistem, jak imuni sistem, prirodna zaštita od infekcija, efikasan metabolizam

Slabosti: netolerancija prema novoj ishrani i novim uslovima okoline. Usled preterane aktivnosti imunog sistema može se dogoditi da napadne sam sebe

Rizici: smetnje u koagulaciji, zapaljenske bolesti, zapaljenje zglobova, smanjena funkcija štitaste žlezde, èirevi, alergije

Profil ishrane: visok nivo belanèevina, potrošnja mesa. Meso, riba, povræe, voæe.

Ogranièeno: žitarice, pasulj, leguminoze

Kura za mršavljenje:

Izbegavati: pšeniène pahuljice, pasulj, soèivo, kupus, prokelj, karfiol, senf

Pomaže: morske alge, morska riba, so, džigerica, crvena mesa, kelj, spanaæ, brokoli

Dodaci ishrani: vitamini B i K, kalcijum, jod, slatki koren, morske alge

Telesne aktivnosti: intenzivna telesna aktivnost, kao aerobik, borilaèki sportovi, trèanje

Krvna grupa "A"

Karakteristike: zemljoradnik, pravi vegetarijanac, promišljen, kooperativan, precizan

Jake strane: dobro se prilagoðava promenjenoj ishrani i novim uslovima okoline. Lako metaboliše hranljive materije

Slabosti: osetljiv probavni sistem; ranjiv imuni sistem - otvoren prema infekcijama

Rizici: srèana oboljenja, rak, malokrvnost, bolesti jetre i žuèi, šeæerna bolest tipa I

Profil ishrane: vegetarijanac - povræe, tofu (sir od soje), morska riba, žitarice, pasulj, leguminoze, voæe

Kura za mršavljenje:

Izbegavati: meso, mleène proizvode, lima pasulj, pšenicu

Pomaže: biljna ulja, jela od soje, povræe, ananas

Dodaci ishrani: vitamin B, C i E, folna kiselina, gloginje, ehinacea, kvarcetin, šareni èkalj

Telesne aktivnosti: mirne vežbe kao joga tai èi

Krvna grupa "B"

Karakteristike: nomad, uravnotežen, elastièan, kreativan

Jake strane: jak imuni sistem, prilagodljivost novoj okolini i novom naèinu ishrane, uravnotežen nervni sistem

Slabosti: prijemèivost za autonomna obolenja i retke virusne infekcije

Rizici: šeæerana bolest tipa I, hronièni zamor, autoimune bolesti (lupus, multipla skleroza…)

Profil ishrane: uravnotežena ishrana, svaštojed: meso (ne pileæe), mleèni proizvodi, žitarice, pasulj, leguminoze, povræe, voæe

Kura za mršavljenje:

Izbegavati: kukuruz, soèivo, lešnik, susamovo seme, heljdu, pšenicu

Pomaže: povræe, jaja, meso divljaèi, slatki koren, èaj

Dodaci ishrani: magnezijum, slatki koren, ginko, lecitin

Telesne aktivnosti: umerene telesne vežbe, na primer pešaèenje, biciklizam, tenis, plivanje

Krvna grupa "AB"

Karakteristike: zagonetan (savremeno stapanje A i B tipa), redak, harizmatièan, tajanstven

Jake strane: dobro se prilagoðava savremenim uslovima. Veoma tolerantan imuni sistem, ujedinjuje prednosti grupa A i B

Slabosti: osetljiv probavni sistem. Preterano tolerantan imuni sistem može biti otvoren za infekcije. Negativno reaguje na okolnosti kako A tako i B tipa

Rizici: srèana oboljenja, rak, malokrvnost

Profil ishrane: mešovita ishrana - meso, morska riba, mleèni proizvodi, tofu (sir od soje), pasulj, leguminoze, žitarice, voæe

Kura za mršavljenje:

Izbegavati: crvena mesa, lima pasulj, semenke, kukuruz, heljdu

Pomaže: tofu (sir od soje), morska riba, mleèni proizvodi, povræe, morske alge, ananas

Dodaci ishrani: vitamin C, gloginje, odoljen, šareni èkalj

Telesne vežbe: mirne telesne vežbe kao joga, taj èi, kombinovane sa umerenim aktivnostima (pešaæenje, biciklizam, tenis)

Kakva su vaša iskustva i razmišljanja?

----------- Dopuna: 22 Sep 2007 12:59 ---------

Evo nešto što sam našao preciznije za moju krvnu grupu
KRVNA GRUPA A
==============

Namirnice su u stavri hemikalije koje u organizmu reaguju sa telensnim hemikalijama, katalizatorima i enzimima.
Svaka krvna grupa ima razlicite kombinacije ovih hemikalija te ista namirnica reaguje drugacije sa razlicitim krvnim grupama. Produkti tih reakcija su opet druge hemikalije koje mogu da pomazu, tj imaju lekovita svojstva, neke su neutralne, tj. ne reaguju, a neke deluju kao otrov.

Sve sto je navedeno ovde, vazi samo za krvnu grupu A. Podelicu namirnice po grupama, od kojih ce svaka da ima 3 podgrupe: LEK, HRANA i OTROV.
Sve namirnice u podgrupi LEK, imaju blagotvorna svojstva i podpomazu normalno funkcionisanje organizma. Podgrupa HRANA, proivodi hemikalije koje ne reaguju, te nemaju ni pozitivne ni negativne efekte. Podrgupa OTROV svrstava namirnice koje proizvode u reakcijama toksicne hemikalije i treba ih IZBEGAVATI. Ukoliko je nemoguce izbeci, onda bar treba gledati da su zastupljene u sto manjoj kolicini.

Izbegavanjem namirnica sa toksicnim dejstvima uklanja tegobe raznih vrsta, koja su direktna posledica uzimanja neodgovarajuce hrane. Te tegobe mogu biti reuma, gasovi, poremecaj sna, infekcije, virusna oboljenja itd.

Sve sto je navedeno pod "LEK" moze se jesti u ne ogranicenim kolicinama i preporucljivo je jesti sto cesce.

Za krnu grupu A, prva stvar koja ujutru, odmah posle budjenja, treba da se popije je kafena soljica mlake vode sa cetvrt iscedjenog limuna. Karakteristicno za osobe sa krvi grupe A, je losa stomacna kiselina. Limun sa mlakom vodom cisti zacepljene resice u zelucu, jer nasa zeludacna kiselina nije u stanju da sve vari u potpunosti. Tako se odklanjaju otrovne materije i pospesuje se dobro raspolozenje tokom dana.

MESO I PTICE
=============
LEKOVITE namirnice - NEMA IH

HRANA : Piletina, Morka, Curka, Gugutka, pileca dzigerica

OTROV : Svinjetina, slanina, govedina, jagnjetina, konjetina, zec, srce (bilo koje), ovcetina, dzigerica (govedja), guska, patka, srnetina

MORSKI PLODOVI
==============
LEK: Bakalar,Saran, Smudj, Orada, Losos, Sardina, Pastrmka, Zubatac

HRANA: Tunjevina, Stuka, Grgec, Ajkula, Raza, Moruna, Murina, Keciga

OTROV: Tolstolobik, Amur, Som, Barakuda, Skampi, Rakovi, Krabe, Lignje, Hobotnice, Kavijar, Dagnje, Ostrige, Zabe

MLECNI PROIZVODI I JAJA
=======================
LEK: NEMA

HRANA: Jogurt, Kozje mleko, Puter od bufalovog mleka, Kokosje jaje, Guscje jaje, Pacje jaje, Kefir, Kozji sir, Feta sir, Mucarela sir, Rikota sir

OTROV: Plavi sir, surutka, kravlje i ovcje mleko, integralno mleko, puter, Kamaber (Camabert) sir, Cheddar sir, Cottage sir, beli (mladi) sirevi, Gauda, Kackavalj, Parmezan, Provolone, Svajcarski sir, krem sir, sladoled (mlecni).

ULJA I MASTI
============
LEK: Maslinovo ulje, orahovo ulje

HRANA: Bakalarevo ulje, semenovo ulje, suncokrerivo ulje, sojino ulje

OTROV: Ulje od kikirikija, kukuruzno ulje, kokosovo ulje, ricinusovo ulje, pamukovo/laneno ulje

SEMENJA
=======
LEK: Kikiriki, crni orah, krem od kikirikija, semenke od bundeve

HRANA: Badem, lesnik, kesten, bademovo mleko, puter od oraha, orah, pasta od badema, pasta od susama, suncokret, mak

OTROV: indijski orah, semenka od Caju-a (prodaje se negde kao indijski orah), pistaci

MAHUNASTO POVRCE
================
LEK: Crni pasulj, zuti pasulj, Soja i svi derivati soje, mleko od soje, sok od soje, Tofú (japanski sir od soje), Missoshiru, Socivo

HRANA: Beli pasulj, grasak, boranija

OTROV: Sve druge vrste pasulja osim navedenih.

ZITNICE, HLEB I TESTA
========================
LEK: Kolac od rize, testo od rize, brasno od rize, ovsano brasno, razani hleb.

HRANA: Hleb, ovas, riza, psenicno brasno, kukuruz, kokice.

OTROV: Zito.

POVRCE
======
LEK: Bundeva, Articoka, beli luk, Aloe Vera, Brokoli, luk, sargarepa (porvce i sok), Vrganj pecurke, Karfiol, Spanac, djumbir, ren, persun
(krvna grupa A, absorbuje beli luk oko 4 puta bolje nego bilo koja druga krvna grupa te je izrazito lekovit. Pozeljno jesti sto vise.)

HRANA: Avokado, tikvice, zelena salata, morske alge, asparagus, zelena maslina, cvekla, bambus, mladi luk, praziluk, lisce senfa, krastavac, paprika i babura, rasol.

OTROV: Crna maslina, krompir, plavi patlidzan, Shitake (pecurke), kiseli krastavci, papricice svih vrsta, kupus (ne rasol) - svez i kiseo, Paradajz i sok od paradajza

VOCE
====
LEK: Ananas, sljiva - sve vrste i suva, kupina, visnja + sok, tresnja + sok, kajsija, smokve sveze i suve, limun, grejpfrut, dinja

HRANA: Avokado, malina, goiaba, kivi, jabuka, lubenica, kruska, breskva, grozdje

OTROV: Banana, Kokos, narandza, mandarina, mango, papaja

ZACINI
======
LEK: Beli luk, Cúrcuma (brazilski koren), djumbir, sojin sos, ren, persun, tamjan, maslinovo ulje, senf

HRANA: Secer, vanila, cimet, cokolada, karanfilic, Kari (Curry), Tartar sos, dekstroza, kvasac, glukoza, Guarana, nana, lovor, bosiljak, med, origana, aleva paprika, morska so.

OTROV: Chili, zele - zelatin, biber - beli i crni, sirce svih tipova, kechup, majonez

BILJKE I CAJEVI
===============
LEK: Aloe vera, kamilica, Ginko, Ginsing, Caj od Bosiljka, Valerijana, Zeleni caj

HRANA: Svi drugi koji nisu pod OTROV

OTROV: Crni cajevi, caj od resa kukuruza

NAPTICI
=======
LEK: Kafa, crveno vino, sok od visnje, tresnje, kupine, kajsije, ananasa, limuna, borovnice

NEUTRALNO: Belo vino

OTROV: Kisela voda, zestoka pica, pivo, sve vrste gaziranih sokova i osvezavajucih pica, sok od narandze, mandarine, paradajza.

NAPOMENA: Svi mnogo zasecereni sokovi su otrovni jer veca kolicina secera u soku obara PH vrednost (pojacava kiselost) sto reaguje sa, i onako slabom, zeludacnom kiselinom zacepljujuci crevni trakt i zelucane rese.

bio bih tvoj brat
ti si moj brat

Poslednji put menjao trooper dana 30 Jul 2010 10:24, izmenjena samo jedanput

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 14:23 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2007 16:46
ma sto vishe voca i povrca...

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 16:50 
Ugledna Forumska Persona!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jul 2007 12:34
Med sa mlekom je je najbolje i chisti organizam od otrova koji ostaju u njemu.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 17:46 
Industrijski rakun

Pridružio se: 05 Maj 2007 19:41
ala serete,ko babe na pijaci! :lol: :roll:

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 18:42 
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2007 02:17
Meni ova ishrana po krvnim grupama vise deluje kao horoskop, nego kao neki ozbiljniji nutricionisticki plan :-?

Juce pricah sa drugarom koji je polako ali sigurno, za 5 meseci skinuo 30kg. Nije na dijeti, stvar je u navikama... Samo tesko je stvoriti nove navike :(

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 19:08 
Industrijski rakun

Pridružio se: 05 Maj 2007 19:41
E upravo to. Mada ja mislim da su nutricionisti prsotine a vegeterijanci (oni fanaticni) umobolni. Naucno dokazano - LJUDSKOM ORGANIZMU TREBA MESO!!! Mozak malog deteta se razvija upravo zahvaljujuci mesu, i da sad ne nabrajam mali milion primera. LOSS SHWEINE!!! 8-)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 19:31 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Apr 2007 18:04
vishe ni prelepe jabuke sa pijace nisu zdrave kao nekad

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 22 Sep 2007 20:28 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jul 2007 12:34
da dobro recheno.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 23 Sep 2007 03:00 
Iskusni Forumdžija!
Iskusni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Nije ovo napisano kao dijeta vec kao nacin ishrane i naèin preventive u cilju ojaèanja sopstvenog imunog sistema, što znaèi da se spreèi nastanak nekih oboljenja. Meni deluje ok, i baš sam istraživao ovih dana. Neko reèe da èoveku treba meso. Meso je retka namirnica koja ima kompletni protein koji omoguæava rast mišiæne i košèane mase.To je taèno ali ne mogu svi jednako da svare istu vrstu, i po ovome svaka krvna grupa ima nešto što se preporuèuje. Za A kao što sam napisao , poželjna je morska riba, ali nema ništa loše pojesti i piletinu ili drugo živinsko meso, dok je crveno meso bilo koje potrebno izbegavati. Dakle, ovo nisu vegetarijanske pisarije , veæ od svih moguæih namirnica i napitaka imaš i treba da odabereš ono što najbolje leži tvom organizmu.
Recimo meni se iskljuèuje pivo, ali je crno vino na prvom mestu. To nije sjajno ali kad se prisetim kako koji napitak deluje na moj organizam, pa i u veæim kolièinama samo mi govori da je ovo ispravno.
Da ne govorim kakve blagodeti ima maslinovo ulje, riba, povræe....

bio bih tvoj brat
ti si moj brat

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 23 Sep 2007 23:11 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Sep 2007 00:22
U pravu je trooper sto se tice ishrane po krvnim grupama,verujte ja sam "studirala"pravilnu ishranu,ALI ne treba preterivati ni u cemu.Svako ko pise i prica o zdravoj ishrani,mislim na strucne ljude,u pavu je ali ne i u potpunosti.treba od svakog pokupiti po neki dobar savet i to je to.Da pojednostavimo; postoje 4 stvari cij unos u organizam treba smanjiti a to su: BELO BRASNO,BELA SO,BELI SECER I MAST!
Sve ostalo, umereno ,je zdravo.Ali u svakom slucaju sve prirodno je zdavo;voce,povrce,cajevi,neke vrste mesa,mahunarke,soja,cak i kafa,pivo...

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Sep 2007 11:45 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2007 15:49
Citiraj:
E upravo to. Mada ja mislim da su nutricionisti prsotine a vegeterijanci (oni fanaticni) umobolni. Naucno dokazano - LJUDSKOM ORGANIZMU TREBA MESO!!! Mozak malog deteta se razvija upravo zahvaljujuci mesu, i da sad ne nabrajam mali milion primera. LOSS SHWEINE!!!

u potpunosti se slazem sa gosp'on Siromahom...

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Sep 2007 11:55 

Dok ne probam lava, za mene je svinja kralj svih sivotinja!

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Sep 2007 19:11 
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2006 11:49
nulta krvna grupa se slazhe

http://www.myspace.com/lowpezmusic
http://www.last.fm/music/Lowpez

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Sep 2007 19:23 
Iskusni Forumdžija!
Iskusni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Sve je to u redu, prasetina , skembici, cvarci, kobaje , pljeske, cokolade , torte, kolaci itd. Ali frapantan je podatak da je prosecan zivotni vek recimo u italiji za muskarca 75 godina!, a kod nas tek nesto iznad sezdeset. I to nije sam slucaj za italiju vec i francusku, spaniju itd. Isto tako broj malignih oboljenja kod nas se u poslednjih petnaestak godina povecao 90%. Naravno da to nije samo do ishrane,vec se kao jedan od glavnih cinilaca pominje stres. Stresom covek moze samo da odmogne sebi, a ako vec postoji nacin da se hranom ojaca organizam i zastiti koliko god je moguce zasto to ne uraditi. I kao sto rekoh ovo nije dijeta, vec recept za selektivan unos namirnica, SVIH NAMIRNICA , a ne samo povrca ili samo mesa kako pojedini fanatici predlazu.

bio bih tvoj brat
ti si moj brat

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Sep 2007 19:59 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Sep 2007 00:22
imam koleginicu koja je na dijeti i strogo se pridrzava...ali dijeta se sastoji samo od proteina tj.mesa i mesnih proizvoda uz malo salate....znaci krka samo pecene pilece batake,salame....bez hleba...i ostalog...i ubedjena je 1000 % da ce smrsati.Pre ce oboleti nego smrsati!
Zato sam ja za klopanje SVEGA po malo,a voca i povrca sto vise.I samim tim se ne odricemo nicega sto volimo da jedemo a unosimo sve sto organizmu treba.

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Index boarda » Ostale teme » Kulinarstvo & Pica