Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Zabava » Ljubav&Sex

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Debata: Kako oslovljavati žene?
 Post Poslato: 17 Feb 2012 12:26 
Super Moderator
Super Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Maj 2008 16:39
Iako nisam siguran da je ovoj debati mesto u ovom podforumu, budući da se radi o seksualnim razlikama, nekako mi je najprijatnije da je tutnem tu.
Naime, pročitao sam članak na B92 portalu, odatle sam i maznuo naslov teme. pročitajte sami članak pa da debatujemo. A možda nam se priključi i neka debitualka, ili debitualkinja ili kako već :D

IZVOR: B92 | PIŠE: SONJA GOČANIN je napisao:
"Izbaciti termin gospođica iz službenih dokumenata”. Ovo je zahtev koji su pre par meseci formulisale francuske feministkinje u široj kampanji protiv seksizma. Obrazloženje glasi da je neukusno u formularima (za posao, pa čak i parking) zahtevati od žena da biraju između opcija gospođa i gospođica.

"Ranije, žene su bile pod dominacijom, prvo oca, a onda muža. Dok su devojke, one su gospođice, kada se udaju, onda su gospođe. Kod muškaraca nema te razlike u statusima, njih uvek oslovljavamo sa gospodine”, kaže predsednica jedne od feminističkih grupa Marie-Noelle Bas.

Rasprave o rodno senzitivnom jeziku vode se i u Srbiji. Doduše, ne toliko glasno. Prošle godine, Ombudsman je doneo ,,Uputstva za standardizovan nediskriminativni govor i ponašanje” u kome se, između ostalog, zahteva ukidanje termina gospođica u profesionalnoj komunikaciji i korišćenje ženskog gramatičkog roda (naročito kod zanimanja, zvanja, titula). Ipak, kako navodi bivša zamenica Ombudsmana Zorica Mršević, po njenoj ostavci, dokument je “nestao“ sa sajta te institucije. Odgovor Ombudsmana nismo uspeli da dobijemo.

Ipak, koji su argumenti i protivargumenti za korišćenje rodno senzitivnog jezika? Za B92 govore lingvističar Ivan Klajn i profesorka Zorica Mršević ( sada u Savetu za rodnu ravnopravnost pri Vladi Srbije).

Zbog čega je uopšte važno?

Ili: kako to ženama koristi? Ovo je pitanje koje se najčešće postavlja kada je tema rodno senzitivnog jezika “na dnevnom redu“. Inicijative feministkinja poput ove, već pomenute u Francuskoj, u javnosti se najčešće dočekaju s podsmehom. Jednostavno, smatra se da promena u jeziku ne utiče na stvaran položaj žena u društvu. Sa tim se donekle slaže i profesor Ivan Klajn.

"Sama po sebi, recimo, upotreba imenica muškog roda za žene ne mora biti znak patrijarhalnosti, muškog šovinizma, niti uticati na odnos među polovima. Veza između jezika i društvene stvarnosti nije tako direktna i jednostavna. U francuskom, uopšte ne možete reći doktorka ili lekarka, ženski oblik naprosto ne postoji, ali ne verujem da bi iko tvrdio da je zbog toga Francuskinji teže da napravi karijeru u medicini nego Srpkinji”.

Sa druge strane, profesorka Mršević smatra da je priča o jeziku zapravo priča o tome da li će žena biti vidljiva i priznata u javnoj sferi. Rodno senzitivni jezik je, kako ona tvrdi, pitanje iz domena ljudskih prava.

"Nevidljivost je inače tipičan instrument diskriminacije: prvo nekog učiniš nevidljivim, pa kad obezličeni postaje subjekt bez glasa i lica, sledeći korak je jednostavan jer je lako takvu osobu ili čitavu grupu lišiti statusa, prava, ravnopravnosti. Kada se sve to predstavi u formi 'prirodnog', 'normalnog, oduvek prisutnog' poretka stvari, cela situacija postaje 'opravdana i prihvatljiva' u svom krajnjem ishodu. Korektnom upotrebom gramatičkog ženskog roda prepoznaje se i identifikuje žena kao akterka, subjekt, naratorka, to je jezik koji je otkriva, umesto da je skriva i to je ono što nekima još uvek smeta”.

Gospođa i gospođica

U službenom komunikaciji ne bi trebalo da bude mesta za izraze poput gospođa i gospođica jer je to informacija o bračnom statusu žene. U ovome se naši sagovornici uglavnom slažu. Problem nastaje ukoliko želimo da isključimo oba termina jer tada nam ponestaje titula za oslovljavanje žena. U Evropskom parlamentu se 2009. pojavilo pomalo problematično uputstvo koje nalaže: zabranu korišćenja termina gospođa i gospođica, a ženama se, stoga, treba obraćati imenom.

Ivan Klajn: ,, U engleskom je nađeno delimično rešenje uvođenjem, pored Mrs. i Miss, nove skraćenice Ms., koja važi i za udate i za neudate. Pitanje je, međutim, šta bismo mi mogli da uradimo. Neku novu titulu teško bismo mogli da izmislimo, a od dveju postojećih ne znam šta bi delovalo čudnije: da nekoj šesnaestogodišnjoj balavici kažete gospođo ili da se staroj baki obratite sa gospođice. Koliko znam, i većina drugih evropskih jezika ima isti problem, zasnovan na davnašnjoj tradiciji koju je teško iskoreniti”.

Zorica Mršević: ,, Bračno stanje bilo koga, žene ili muškarca je privatna stvar. Naravno, to razlikovanje kod žena nosi i određenu vrednosnu kategorizaciju, pa su neudate nekako manje vredne, manje uverljive žene. U svetu se u raznim jezicima, nemačkom, engleskom i slično, odavno napustila ta podela i svaka odrasla žena je gospođa, dok su gospođice još možda samo tinejdžerke.”

Menadžerka, psihološkinja, borkinja...

Argument feministkinja glasi ovako: žene su vekovima mogle biti samo domaćice, negovateljice, kelnerice, čistačice i prirodno je da su se ovi termini u ženskom rodu odomaćili u jeziku. Međutim, to nije slučaj i kod višestatusnih zanimanja koje su žene tek nedavno osvojile. Zato je potrebno menjati jezik tako da odgovara sadašnjosti.

,,Mnogi se uz pomoć navodno jezičkih argumenata trude da ospore postojanje ambasadorki, predsednica, advokatkinja, inženjerki, profesorki, kancelarki. Reči od kojih se ne može izvesti ženski oblik je vrlo malo, gotovo da ne postoje, ali rešenje je uvek reći žena to i to, ili upotrebiti neku sličnu reč. Za ženu pisca, na primer, možemo reći upravo to, žena pisac, ili književnica “, kaže Zorica Mršević.

Vrh 

Tema posta: Re: Debata: Kako oslovljavati žene?
 Post Poslato: 17 Feb 2012 12:28 
Super Moderator
Super Moderator
Korisnikov avatar

Evo, odmah sam primetio da u samom citiranju postoji problem.. "SONJA GOČANIN je napisao".. Možda stvarno ima nešto u tom dizanju frke..

Vrh 

Post Poslato: 18 Feb 2012 13:43 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2007 17:26
Skriptu je prevodio/programirao muškarac i pomenuta ne prepoznaje polove.
Nije namern greška.
Realnost je takva da su programeri većinom muškarci, tako da mi programiramo kako je nama prirodno.
Kada bi se neko požalio na to verovatno bi dodali samo /la ili /napisala.

Vrh 

Post Poslato: 29 Feb 2012 02:09 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2012 05:53
Zaista ne vidim oko cega bi se u ovoj temi vodila rasprava .Rec DAMA je pogodna za oslovljavanje i mlade i starije osobe zenskog roda i udate i neudate pa nevidim zasto bi tu bio problem a moze se upotrebiti i njihova dob = devojko ,zeno, baba .

smesno zar ne ja licno mislim da je najbolje odgovarala dobra stara rec "DRUGARICE"

Nije vazno kako ces je osloviti nego koliko ces je postivati i nju i njen rad ,samostalnost ,privatnost .
Sve dok me ne smtraju nizom vrstom mogu me zvati kako hoce .

Vrh 

Post Poslato: 29 Feb 2012 09:11 
Glavni Baya!
Glavni Baya!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2007 00:38
Ej ženo! :lol:

Vrh 

Post Poslato: 01 Mar 2012 09:38 
Super Moderator
Super Moderator
Korisnikov avatar

Poštovana ženska glavo :D
Ne znam, ja sam se napisao gomilu poslovnih pisama i uvek mlađe žene oslovljavam sa gospođice, a strarije (50+) sa gospođo. Mada, i to "Poštovana" može da prođe..

Vrh 

Post Poslato: 01 Mar 2012 11:23 
WitchKing
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2006 00:10
Kako ih god oslovljavali, samo udelite koji kompliment usput i sve će biti u redu. Još ako dodate "divno izgledate, jel ste to smršali malo?" kao prefiks, ovo što dolazi posle je totalno nebitno, one tu prestanu da prate. :D

Dr. Martin Luther King Jr.

Vrh 

Post Poslato: 01 Mar 2012 14:38 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2012 00:27
i totally agree :thumbsup:

Vrh 

Post Poslato: 01 Mar 2012 16:29 
WitchKing
Korisnikov avatar

Primer:

"Fenomelano izgledate danas, jednostavno sijate, a linija vam je savršena, gospođice kobilo"

Poslednja reč garant ne dopire do slušateljke. :D

p.s. nadam se da priapdnice lepšeg pola koje ovo čitaju neće shvatiti ovo preozbiljno, u pitanju je šala i ništa više. :)

Vrh 

Post Poslato: 01 Mar 2012 20:14 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2008 01:13
RicMan je napisao:
neće shvatiti ovo preozbiljno,
u pitanju je šala i ništa više. :)

Vrlo ste ljubazni, retko ko to primećuje, ulepšali ste mi dan, magarče. Vrlo rado sarađujem sa ljudima poput vas. :)

Vrh 

Post Poslato: 02 Mar 2012 01:47 
WitchKing
Korisnikov avatar

Nope, ljut sam.

Ja sam muško. :D ;)

Vrh 

Post Poslato: 02 Mar 2012 16:22 
Glavni Baya!
Glavni Baya!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2007 00:38
:D

Vrh 

Post Poslato: 11 Mar 2012 12:13 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2012 05:53
citam ove komentare pa se setih da Turci imaju jedan izraz "DZANUM"=DUSO, koji koriste za oslovljavanje bilo kog pola ,bilo kojih godina i sad kad bolje razmislim nije to ni lose .,Arapi kazu HABIBI= DRAGI takodje se obracajuci bilo kom polu i godistu .

A mora se priznati da lepo zvuci kad vam neki sluzbenik na salteru ljubazno kaze:"DRAGA MOJA IZVOLITE" bolje nego sledeci!!! :wub:

Prikačeni fajlovi:
Komentar fajla: ili ovako
bat.gif
bat.gif [ 49.42 KiB | Pogledano 2907 puta ]
Vrh 

Post Poslato: 14 Mar 2012 05:45 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2012 04:54
Kako god nazvali Zenu setite se da i Vasu majku , sestru ,suprugu neki klipan moze isto tako zvati

Vrh 

Post Poslato: 14 Mar 2012 14:14 
Super Moderator
Super Moderator
Korisnikov avatar

nada je napisao:
Kako god nazvali Zenu setite se da i Vasu majku , sestru ,suprugu neki klipan moze isto tako zvati

Poštovana,

jeste li uopšte pročitali kompletnu debatu? Reč je o poslovnoj korespodenciji, a ne o pijanom dobacivanju iz kafića zgodnoj cici u helankama.

I imate li, kao Žena, neki konstruktivan predlog?

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Index boarda » Zabava » Ljubav&Sex