Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Opste teme » Knjizevnost i umetnost

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Mihail Bulgakov - Majstor i Margarita
 Post Poslato: 05 Dec 2006 14:18 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006 17:24
Prvo: Ko nije proèitao, nek proèita obavezno! :D

Mihail Bulgakov je jedan od najveæih svetskih pisaca, a ovo delo je kruna njegovog pisanja. Objavljena je gotovo 30 godina posle njegove smrti, ali je za vreme njegovog života mogla da se èita kao samizdat u undergroundu Sovjetske unije.

Njega treba znati èitati (jer mu je rukopis alegorièan na tadašnju savremenost).

U suštini, ovaj roman je kritika sovjetskog, staljinistièkog društva. Poèinje tako što Satana poseæuje Moskvu 20-ih ili 30-ih godina XX veka, i prikljuèuje se raspravi izmeðu kritièara i pesnika o tome da li postoji Isus Hrist, a onda se razvija u...

Po mnogima ovo je najbolji ruski roman 20 veka.

Ko je èitao...? Vaše mišljenje?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Dec 2006 15:58 
Ugledna Forumska Persona!
Ugledna Forumska Persona!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2006 15:35
Prochitao sam ovo i to kao i 100 godina samoce,sasvim sluchajno i u momentima dokolice pozajmio knjigu od keve(bash mi bilo dosadno :) i odushevio se sa pishchevim pogledom na stvarnost oko sebe koja mi bash lezi zbog dozirane upotrebe sarkazma i preplitanja fantazije i realnosti koja svakako ima odredjenu poentu i slichno je mom nachinu razmishljanja i pogleda na svet.Nisam znao da ovom delu daju takve dobre ocene ali mi je drago da chujem,Gayb imash + za dobar ukus ;)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Dec 2006 17:40 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2006 16:43
divno, imam kuci knjgu vec duze vreme ali nije jos stigla na red za citanje, sad kad citam ove dobre preopruke (momci prestajem da sumnjam u vas ukus ;)) moracu da je stavim na top priority. pa cu baciti svoje utiske ovde

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 04 Feb 2007 11:53 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2007 19:26
knjiga nije losa,ali nema nikakvu svrhu

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Feb 2007 15:45 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Možeš li malo da nam pojasniš zašto tako misliš? Reæi da knjiga nema svrhu je prilièno paušalna izjava i neutemeljena u starnosti. Na kraju krajeva, svako može da pronaðe neki smisao sam za sebe u redovima koje èita, postane pametniji, kulturniji, proširi reènik, zabavi se, upozna se sa raznim drugim èinjenicama ili fantazijama...

Pored toga, veæ sam rekao da roman predstavlja kritiku sovjetskog društva tog vremena, i mnogi likovi su alegorièni. Meðutim, ja ne volim takvo etiketiranje, pogotovo što po meni ona predstavlja samo mali deo romana, a onaj drugi deo, izmaštani, nas vodi kroz velièanstvenu bajku...

Meðutim, èitaoci su pred velikom opasnošæu kada èitaju Bulgakova, jer po inerciji su uvek spremni da zbog fantastiènih pojava i biæa, roman svrstaju u neku vrstu fantazmagorije, simbolike, prenebregavajuæi èinjenicu da se radi o velièanstvenoj travestiji dve velike prièe, njihovom spajanju i izuzetnoj implicitnoj poetici jednog èoveka... toliko da bi bilo plitko reæi da ova knjiga predstavlja roman u romanu. Istina, knjiga se deli na dva narativna toka: prvi je stacioniran u SSSR-u u periodu izmeðu dva velika rata, drugi je pak tridesetreæe godine u Judeji nove ere, ali u pitanju je jedna prièa koju (zbog mudrog tkanja u pripovedanju), ne vidimo... ili previðamo. Veoma je interesantno što je autor izabrao baš ove punktove u ljudskoj istoriji, doba podizanja jedne od najveæih religija i doba podizanja jedne od najveæih pošasti, doba vere da nema vere.

S druge strane, ova knjiga obiluje simbolikom i zagonetkama. Zašto je Pontije Pilat predstavljen kao peti prokurator Judeje, kada je po svim istorijskim èinjenicama, bio èetvrti? Kako je moguæe da je Voland prisustvovao razgovoru izmeðu Pilata i Ješue, kada je eksplicitno reèeno da niko nije prisustvovao? Onda simbolika od mirisa ruža na poèetku do lastavicinog leta na kraju scene. Mislim, simbolike ima toliko da èovek može da se zamisli nad svakim detaljem npr. Zna li neko šta predstavlja medaljon u obliku psa na Margaritinom vratu, i to ne bilo kog psa, nego pudlice? Zašto baš pudlice? Da li to ima veze sa tim da je Margarita bila jedina živa na balu? Zašto soba br. 118? Kad Margaritu kupaju u krvi pred bal, malo joj upadne u usta… Bulgakov se obimno koristio simbolikom, pisao knjigu više od decenije i krajnji rezultat je takav da je mnogi smatraju najboljim ruskim romanom XX veka. ;)

I da rezimiram, ova knjiga ima više od jednog smisla, ali da ne smaram više, iovako sve ovo na brzaka pišem... tako da syd barrett pokušaj ponovo. ;)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Feb 2007 20:56 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

skriveni smisao ne postoji.Kako mozemo biti sigurni "sta je pisac hteo da kaze"?
mozemo samo da nagadjamo

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Feb 2007 21:40 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Naravno, mada "nagaðanje" nekad može da se vrši sa mnogo % taènosti. ;)

I druga, ali daleko bitnija, stvar: polemisati da li skriveni smisao postoji ili ne uopšte nije bitno. Bitno je koji si ti smisao našao u ovom višedimenzionnom delu koje može da se shvati i tumaèi na hiljade naèina. Ako nisi nikakav, onda mi je baš žao...

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 06 Feb 2007 13:23 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

naravno da mogu da pronadjem skriveni smisao,ako zelim.
ali kako da znam da li je tacan? Sledi da ne treba traziti nikakve skrivene smislove.
a ko je u ostalom kriv Bulgakovu sto se ogrešio o èinjenice?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 08 Apr 2007 20:19 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2007 06:33
evo Guybrush Threepwood....moje skromno misljenje...
odmah da se nadovezem...to sto mislis (syd) da se bulgakov ogresio o cinjenice,
za mene je samo ono sto i karakterise ovaj roman...fantazija,
istrazivanje drustva, on ne gresi vec prelazi preko svih filozofskih, naucnih i ostalih
cinjenica...svidja mi se i uticaj getea i dostojevskog koji se vidi u bizarnosti i tuzi..
iako je ljubavna prica upecatljiva, na mene je veci utisak ostavlja prica iz Rima
o petom prokuratoru Pilatu, pa tek onda cudna desavanja u Moskvi, tridesetih godina,
iako su price potpuno ispreplitane/paralelne - roman u romanu
govori o jednostavnim stvarima na hmmmm, u najmanju ruku, uvrnut nacin. sukob svetla i tame
ima i delova gde osecam preterivanje, ali na neki urnebesan nacin, pa sam i njih
sa zadovoljstvom procitala. sve u svemu, kultna knjiga.
i nadam se da su svi uzeli u obzir vreme u kojem je knjiga pisana - veooooma bitno!
bulgakov je bio univerzalan (i sad je) satiricar...ne znam sta jos da dodam...
mozda pitanje, dva...ko vam je omiljeni lik iz knjige i da li ste gledali film
Majstor i Margarita, Aleksandra Petrovica?

Is it luck? is it luck?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 15 Jun 2007 15:14 
Šunjalica
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2006 11:30
Menin je to jedna od omiljenih knjiga.
Vrh je!!!

:)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 08 Jul 2007 15:32 
Novi Kolač
Novi Kolač
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2007 12:38
Najlepse kod simbola je to sto mozes da ih protumacis onako kako tebi odgovara. I za tebe je to tacno. Bulgakova volim jer su njegovi romani i price metaforicni. A citaoc ima odredjenu slobodu i nije obavezno da se tvoje shvatanje romana potpuno poklapa sa piscevim (cak je vrlo retko).

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 13 Avg 2007 00:17 
Moderator
Moderator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2007 02:17
Pitala sam drugaricu iz Rusije sta mi njihovo od srca preporucuje i rekla je Majstor i margarita pod OBAVEZNO! :)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 13 Avg 2007 10:46 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

fotokros je napisao:
evo Guybrush Threepwood....moje skromno misljenje...
odmah da se nadovezem...to sto mislis (syd) da se bulgakov ogresio o cinjenice,
za mene je samo ono sto i karakterise ovaj roman...fantazija,
istrazivanje drustva, on ne gresi vec prelazi preko svih filozofskih, naucnih i ostalih
cinjenica...svidja mi se i uticaj getea i dostojevskog koji se vidi u bizarnosti i tuzi..
iako je ljubavna prica upecatljiva, na mene je veci utisak ostavlja prica iz Rima
o petom prokuratoru Pilatu, pa tek onda cudna desavanja u Moskvi, tridesetih godina,
iako su price potpuno ispreplitane/paralelne - roman u romanu
govori o jednostavnim stvarima na hmmmm, u najmanju ruku, uvrnut nacin. sukob svetla i tame
ima i delova gde osecam preterivanje, ali na neki urnebesan nacin, pa sam i njih
sa zadovoljstvom procitala. sve u svemu, kultna knjiga.
i nadam se da su svi uzeli u obzir vreme u kojem je knjiga pisana - veooooma bitno!
bulgakov je bio univerzalan (i sad je) satiricar...ne znam sta jos da dodam...
mozda pitanje, dva...ko vam je omiljeni lik iz knjige i da li ste gledali film
Majstor i Margarita, Aleksandra Petrovica?

Ivan, nisam

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 04 Okt 2007 16:58 
Šunjalica
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2006 11:30
"Slusaj tisinu-rekla je Margarita majsoru i pesak je sustao pod njenim bosim nogama-slusaj i uzivaj u onome sto ti za zivota nije bilo dato-u tisini.Gledaj,eno pred nama je tvoja kuca,kojom si nagradjen.Vec vidim venecijanski prozor i lozu kako se vije do samog krova.Evo tvoje kuce,tvoje vecne kuce.Znam da ce ti uvece doci oni koje volis,koji te zanimaju i koji te nece uznemiriti.Oni ce ti svratiti,oni ce ti pevati,videces kakva je svetlost u odaji pri upaljenim svecama.Zaspaces sa svojom izmascenom i vecitom kapicom,zaspaces sa osmejkom na usnama.San ce te okrepiti,poceces mudro da mislis.A da me oteras,to vise neces moci.Ja cu cuvati tvoj san."

:)

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Index boarda » Opste teme » Knjizevnost i umetnost