Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Opste teme » Knjizevnost i umetnost

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Alhemija
 Post Poslato: 28 Avg 2007 02:16 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006 17:24
Smaragdna tablica

Na engleskom:

True, without falsehood, certain and most true, that which is above is as that which is below, and that which is below is as that which is above, for the performance of the miracles of the One Thing. And as all things are from One, by the mediation of One, so all things have their birth from this One Thing by adaptation. The Sun is its father, the Moon its mother, the Wind carries it in its belly, its nurse is the Earth. This is the father of all perfection, or consummation of the whole world. Its power is integrating, if it be turned into earth. Thou shalt separate the earth from the fire, the subtle from the gross, suavely, and with great ingenuity. It ascends from earth to heaven and descends again to earth, and receives the power of the superiors and of the inferiors. So thou hast the glory of the whole world; therefore let all obscurity flee before thee. This is the strong force of all forces, overcoming every subtle and penetrating every solid thing. So the world was created. Hence were all wonderful adaptations, of which this is the manner. Therefore am I called Hermes Trismegistus, having the three parts of the philosophy of the whole world. What I have to tell is completed, concerning the Operation of the Sun.

Na srpskom:

Istinito, bez lazi, sigurno i najistinitije, ono sto je iznad je kao ono sto je ispod, i ono sto je ispod je kao ono sto je iznad, radi izvodjenja cuda Jedne Stvari. I kao sto su sve stvari od Jedne, kroz kontemplaciju Jedne, tako i sve stvari imaju svoje rodjenje od ove Jedne Stvari kroz adaptaciju. Sunce je otac toga, Mesec majka, Vetar to nosi u svom stomaku, dadilja je tome Zemlja. Ovo je otac svih savrsenih stvari celog sveta. Moc toga je integrisuca, ako se pretvori u zemlju. Ti ces razdvojiti zemlju od vatre, suptilno od grubog, blago, polako, i sa mnogo razmisljanja. Ono se izdize sa zemlje do neba i spusta se ponovo na zemlju, i prima moc superiornih i inferiornih. Tako ti imas slavu celog sveta; otud, neka svo nerazumevanje nestane pred tobom. Ovo je snazna sila svih sila, prevazilazeci svaku nematerijalnu i prozimajuci svaku cvrstu stvar. Tako je svet stvoren. Otud sve divne adaptacije, od kojih je ovo nacin. Otud sam ja zvan Hermes Trismegistus, imajuci tri dela filozofije celog sveta. Ono sto imam da kazem je zavrseno, o Operaciji Sunca.

Slika

Slika

Po Vašem mišljenju, o èemu se ovde radi...?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 28 Avg 2007 04:37 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2007 02:31
Gde si našao ovo, imaš li bolju sliku ne vidim natpise na nitima?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 28 Avg 2007 19:24 
Ugledna Forumska Persona!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Mar 2007 17:04
Hoce neko nama neukima da objasni kako da od neplemenitih stvaramo plemenite metale? :)

----------- Dopuna: 28 Avg 2007 18:24 ---------

Za pochetak.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 29 Avg 2007 01:37 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Vrlo lako uzmeš akcelerator èestica i bombarduješ odgovarajuæi element odgovarajugom èesticom i gotovo.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 29 Avg 2007 02:41 
Korisnikov avatar

Ne interesuje me kako da dodjem do nuklearne fisije. Meni treba ako nishta barem suprotan proces. :D

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 30 Avg 2007 02:53 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Sad sam rekao kako da doðeš do fuzije, samo treba da odabereš odgovarajuæe elemente.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 30 Avg 2007 15:21 
Korisnikov avatar

Citiraj:
Nuklearna fisija (lat. fissio, razdvajanje, dijeljenje) fizikalni je pojam koji oznaèava "razbijanje" atomskog jezgra na dva ili više novih atomskih jezgra. Pri tome obièno dolazi i do oslobaðanja neutrona, gama-zraèenja te alfa- i beta-èestica.

Fuzija je nuklearni proces u kome se dva laka jezgra kombinuju da bi se stvorilo jedno, teže jezgro

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 31 Avg 2007 01:33 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Hvala na objašnjenju, ali imao sam sasvim dovoljno predavanja iz atomske i nuklearne fizike na fakultetu da znam šta je fisija a šta fuzija.
Svo to zlato koje se nalazi oko nas je nastalo procesom fuzije u ekspoloziji super nove prve ili druge generacije pre našeg Sunca.
Druga je prièa što je proces fuzionisanja plemenitih metala iz drugih èestica na Zemlji nemoguæ, sa sadašnjim akceleratorima èestica.
U teoriji ti bi mogao da gaðaš iridijum alfa èesticom sa namerom da izazoveš izbijanje jednog protona i dobijš platinu ali je za to potrebna suviše velika energija.

Ako ti je dosadna fuzija probaj da gaðaš olovo neutronima u nadi da æeš izvesti uspešnu (n,p) reakciju i nakon odgovarajuæeg broja pokušaja dobiæeš zlato.
(ako se dobro seæam mislim da je ovo èak ovo negde neko uradio, ali verovanoæa istinitosti možda 15%)

Naravno ovo baš ne funkcioniše u realnom svetu jer nam naša tehnološka ogranièenja to ne dozvoljavaju tako da je nemoguæe dobiti zlato iz iz ne plemenitih metala

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 20 Sep 2007 02:14 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!

Pridružio se: 21 Mar 2007 23:04
KAZU NEKI...

Slika

Slika

Slika

Slika

Vrh