Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » Opste teme » Knjizevnost i umetnost

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Redovi koji su vam se urezali u pamcenje...
 Post Poslato: 05 Okt 2006 19:48 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Maj 2006 17:24
Mislim da je sve jasno. Znaèi - citati iz knjiga koji su vam se dopali ili koji su vas bukvalno oduvali iz stolice, kreveta, fotelje, gde god da ste bili dok ste èitali to što ste èitali...

(Guybrush Threepwood u nemoguæoj borbi animiranja ovog podforuma)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Okt 2006 19:55 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Ajde da ja poèenem, mada sam èitao samo neke struène i dosadne knjige u poslednje vreme (mada sada vidim da se ovaj forum zove Literatura... a više bi odgovaralo i bilo pravilnije da se zove Književnost!!!), sa neèim domaæim, što sam èitao kao jako mali (negde oko 10,11,12 godina), a mnogo je lepo :blush:

"Da da od tih oèiju sam najviše bežao, a ipak ih najviše tražio, plašio se njihova pogleda, a u sebi, opet, priželjkivao da se taj pogled baš na meni zadrži."

Neæu da vam otkrijem ko je, a ko pogodi dobija onih milion virtuelnih evra što sam zaradio na nekoj ranijoj temi. :D

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 05 Okt 2006 23:23 

Hmmmmm....
Jedan i jedini - Miloš Crnjanski reèe:

Lutam, još, vitak, sa zapetim lukom. Rascvetale trešnje iz zaseda mamim.

Zadužbina najveæeg meðu najveæim piscima srpskog 20. veka sabijena je na 16 (i slovima š e s n a e s t ) kvadratnih metara u Francuskoj ulici br. 7 u Beogradu.

Mi smo takva stoka, da nas ne treba ni od buva trebiti. veæu mu slavu odaju Francuzi od sopstvenog naroda. Èitaj Crnjanskog da znaš kakva je Srbija mogla biti. A nikada nije postala.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 03 Dec 2006 20:53 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2006 16:43
Govor je izvor svih nesporzuma!
Antoan de Sent Egziperi "Mali Princ"

Ako budes dolazio, na primer, u cetiri sata posle podne, ja cu biti srecan vec od tri sata. Sto vreem bude dalje odmicalo, bicu sve srecniji. U cetiri sata vec uzbudjen i uznemiren. Otkricu cenu srece! Ali ako budes dolazio bilo kada, ja nikad necu znati za koji sat dapripremim srce.
Antoan de Sent Egziperi "Mali Princ"

Neka svak kao glista jede svoj put pred sobom.
Molirad Pavic "Kutija za pisanje"

Lakse je pticu nauciti da zakopca dugme, nego takve nauciti ljubavi
Molirad Pavic "Kutija za pisanje"

To je gledaliste tako usko, da vam ja srdacno zelim da horizont vaseg jezera rasirite do Okeana.
Lord Bajron "Don Zuan"

eto i jos jedna kratka pricica, takozvani koan koji mi se ne znam ni ja zasto urezao u secanje, i dobio svoje mesto u mojoj maloj zbirci, zaboravila sam da pribiljezim autora, pa sad nisam sigurna iz koje knjige to napisah, da ne pogresim za svaki slucaj naknadno cu upisati te podatke.

Soljica caja

Nanin, ucitelj Zena iz Meidjiere(1868-1912) pozvao je na caj nekakvog profesora koji je dosao da se raspita o Zenu. Sluzeci caj, Nanin je napunio soljicu gosta i produzio da sipa posto se napunila do vrha.
Profesor nije dugo izdrzao pre no sto je uzviknu:
-"Prepuna je! Vise ne moze da stane u nju!"
-"Bas kao ova spoljica:, odvrati Nanin, "i ti si ispunjen sopstvenim mislima i sudovima, kako da ti pokazem Zen ako najpre ne ispraznis svoju soljicu?"

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 03 Dec 2006 23:03 
WitchKing
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2006 00:10
"Znam, more je potopilo Atlantidu i krckajuæi stene kao lešnike, išaralo lokalnu planetu, Brzaci lome trubine, a mutne velike reke nakrive šešir, pa potope Indiju i Kinu kao veliki veš. I, nikom ništa...

Ali suza je kraljica. Suza je najmoænija vodena sila"

Ð. Balaševiæ.

Ko mi nabavi ukorièena izdanja knjiga pomenutog autora zadužiæe me toliko da nikako neæu moæi da se odužim. :)

Dr. Martin Luther King Jr.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 03 Dec 2006 23:11 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2006 16:43
Oni koji se ljute i sami se pravdaju, u isto vreme se i optuzuju
(stara fransuska poslovica).

offtopic: LanMi mislis li na one debele, tvrde korice? pitam samo, da ne dodje do zabune, mislim sve su ono korice, samo neke mekane a neke tvrde :D Ajd pogledacu ja u ns-u, ako ovde nema onda stvarno ne znam gde bi moglo biti ;)

sve, sve samo da te zaduzim :D

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 04 Dec 2006 00:59 
WitchKing
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Apr 2006 00:10
Da, na te debele. Baš deeeebellle.

Pošto znam koliko sam to tražio, baš bi voleo da me zadužiš. :)

Dr. Martin Luther King Jr.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Mar 2007 17:21 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Mar 2007 19:35
Malog Princa obožavam...evo nešto:
Nikad nije pomirisao cvet. Nikad nije gledao zvezdu. Nikad nije nikoga voleo. Nikad ništa drugo nije radio,samo je raèunao....
I ponavljao kao i ti:"Ja sam ozbiljan èovek."I pritom se sav nadima od ponosa.
Ali to nije èovek ,to je peèurka

And that is enough, to want more would be greed.
I've seen what I was and I know what I'll be
I've seen it all - there is no more to see!'

Bjork

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 24 Mar 2007 19:36 
Napredni Forumdžija!
Napredni Forumdžija!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Maj 2006 23:16
... Strastima dugim predadoh se sam...
Al' vechno ja se setjam lika tvog:
Napushten hram je ipak ost'o hram.
Odbachen idol ipak osta - bog!
-M. Ljermontov

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 30 Mar 2007 17:40 
Very Important Princess
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Sep 2006 14:14
Sebe dozivljavam kao sjajnu plamtecu kometu. Ljudi zastaju bez daha gledajuci u nebo. Sledeceg trenutka vishe me nema, otishao sam. A oni nikad vishe nece biti isti niti videti ishta slichno. I nece moci da me zaborave - nikad!

Dzim Morison Rider On The Storm 1943 - 1971

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 30 Mar 2007 19:58 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

Sliku moje egzistencije pruža neka nekorisna, snegom i injem pokrivena, koso u zemlju zabijena motka, u duboko izrivenom polju na ivici velike ravnice, u mraènoj zimskoj noæi.

F. Kafka

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 31 Mar 2007 14:43 
Very Important Princess
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Sep 2006 14:14
Umri i budi josh istog dana zaboravljen. Zivi ne mogu da se brinu za tebe, kad si im izmakao da se ispavash. A shto izgubish danas, to ti nijedno sutra ne moze povratiti; jer sutra si vec za dan stariji. U radostima treba uzivati kad se ukazu. Ne susrecemo ih i po drugi put u istoj lepoti i svezini.

B. Traven - Pobuna Veshanih

Vrh 

Tema posta: `el mnogo?
 Post Poslato: 10 Apr 2007 06:04 
Forumdžija u Razvoju!
Forumdžija u Razvoju!
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Apr 2007 06:33
@Guybrush Threepwood, daj te virtuelne jevreje za magareæe godine

"– Ho-ho-ho-ho! – groktao je razred, a jedini sam ja viteški æutao i mrštio se. Pa šta, vrlo važno, zašto se Sredozemno more ne bi bar malo odlivalo u taj prokleti Egipat! Ta Zora je to tako slatko otcvrkutala da sam zaista èvrsto bio uvjeren da Sredozemno more baš tamo teèe. A i ti nesreæni Francuzi, što su baš tako tvrdoglavo zapeli da im glavni grad bude Pariz, a ne Madrid? Za Zorinu ljubav ja bih pristao da se moje roðeno selo, Hašani, prozove Ulan Bator i da se u njemu gaje trogrbe kamile i pije kobilje mlijeko, kumis."

malo...citat...
"Veæ dugo se u meni meša vreme i prostor, pa ne znam gde sam,
ni kad se desilo to što mislim. Ne postoje granice, kao u pustinji, kao na nebu,
i seæanja mirno prelaze, smeštajuæi se tamo gde im je zgodnije.
Lièe na oblake, svejedno im je gde su, svejedno im je kad nastaju i kad nestanu.
To mi ne smeta, èak je ugodno, ne oseæam potrebu da išta rešavam." Tvrðava - Selimoviæ

nije citat, odlomak èak, ali...

"Sada sam bio zaista bedan, bedniji od ijednog ljudskog stvora. I jedna glupa životinja, koju sam potcenjivao kao i onu što sam ubio, jedna glupa životinja bila je kadra tako da me muèi, mene, èoveka stvorenog po slici uzvišenog Tvor­ca! Danju me nije puštala ni za trenutak samog, a noæu su me svakog èasa muèili jezivi snovi i kada bi me iz sna probudio nekakav neiskazani strah, oseæao sam topli dah životinje na svome licu i njeno teško telo pritiskalo mi je grudi kao mora, koja veèno tišti i koje se ne možeš osloboditi.
Poslednji, slab ostatak dobrih sklonosti u meni podlegao je takvim muka­ma. Pakosne misli bile su mi jedini bliski znanci, a to su bile najmraènije, najodvratnije misli. Moja unutrašnja uobièajena izmuèenost pretvorila se u divlju mržnju prema svemu i svaèemu, prema celom èoveèanstvu. A žrtva mojih naglih, èestih i neobuzdanih ispada besnila, bila je, avaj, moja sirota žena, koja je æutke podnosila sve, mnogo patila, i nikad se nije tužila.
Jednoga dana siðe ona sa mnom radi nekog domaæeg posla u podrum stare kuæe, u kojoj smo sada morali da stanujemo zbog svog siromaštva. Maèka poðe za mnom niz strme stepenice i umalo me ne obori, izazivajuæi u meni bes. Zaboravivši u svojoj izbezumljenosti detinjasti strah koji mi je dosada uzdržavao ruku, zgrabih sekiru, zamahnuh na maèku i sigurno bih je smoždio da ju je seèivo zakaèilo. Ali, žena mi zadrža ruku. Njeno posredovanje razbukta u meni ðavolski bes. Odgurah je od sebe i razmrskah joj sekirom lobanju. I ne jauknuvši, sruši se ona na zemlju.
Kad sam izvršio odvratno ubistvo, odmah poèeh mimo da razmišljam, kako bih sakrio leš. Znao sam da ga ne mogu otpremiti iz kuæe ni po danu a ni po noæi, a da me ne opaze susedi. Mnogo planova vrzmalo mi se u glavi. Tako sam bio smislio da telo iseèem na sasvim male komadiæe i da ga spalim. Onda sam hteo da ga zakopam u podrum. Razmišljao sam, takoðe, ne bi li bilo bolje da ga bacim u bunar u dvorištu, ili da ga stavim u kakav sanduk, koji bi nosaè mogao kao robu da iznese iz kuæe. Najzad mi pade na um jedna misao, koja mi se uèini najprihvatljivijom. Odluèih da leš uzidam u podrum, kao što su, po starim prièama, nekada, u staro doba, radili kaluðeri sa svojim žrtvama." Crna maèka - Edgar Alan Po

... Nekog nesreænog gospodara, koga je neumoljiva kob
Proganjala sve žešæe i žešæe, dok mu pesme nisu prihvatile jedan pripev.
Dok pogrebne pesme njegove nade nisu prihvatile onaj setni pripev:
"Nikad – nikad više".... Gavran

Is it luck? is it luck?

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 10 Apr 2007 11:33 
Pirate wannabe
Korisnikov avatar

fotokros, + ! :)

I zvanièno si najbogatija forumašica sa nešto malo manje od milion Virtuelnoh ebara (jer sam veæ nešto od te sume malo podelio na kvizu "pogodite istorijsku liènost").

Kukao sam veæ da nam uvedu virtuelne ebre, ali nikako... :(

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: 10 Apr 2007 13:21 
Robocop
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2006 08:37
"Danas kada postajem pionir,
dajem chasnu pionirsku rech,
da cu marljivo uchiti i raditi
i biti dobar drug ... "

Eto redova urezanih u pamcenje koje je mali Srga izgovarao kao poslednja (ili pretposlednja) generacija piJonira :)

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Index boarda » Opste teme » Knjizevnost i umetnost